Oszustwa inwestycyjne: miłość powiązana z cyberprzestępczością

24. Februar 2022

Oszustwa inwestycyjne: miłość powiązana z cyberprzestępczością

W ostatnich dziesięcioleciach Internet przyczynił się do znacznego uproszczenia życia wielu ludzi. W międzyczasie można zaobserwować, że wiele osób zakochuje się przez Internet, granice geograficzne nie odgrywają już prawie żadnej roli. Ale są też niebezpieczeństwa – Valentin Markus Schulte, Volkswirt & Stud. Iur. w kancelarii adwokackiej Dr. Thomas Schulte, Berlin.

Od randek do handlu

Klienci często kontaktują się z nami po tym, jak poznali w Internecie miłą osobę i zakochali się w niej. W trakcie tego „związku“ często pojawia się temat pieniędzy. Istnieją doniesienia o znajomych lub krewnych, którzy odkryli i/lub praktykują genialny system handlowy. Reklamowane są wielkie zyski i niezależność finansowa. Ofiary to zazwyczaj osoby odnoszące sukcesy zawodowe, które z powodu braku czasu otwierają się na randki internetowe.
Domniemani oszuści wprowadzają ofiary do systemu i pomagają im otworzyć konta w dużych i – dla ofiar – godnych zaufania firmach, takich jak Coinbase czy Binance.

Droga do rzekomego portalu handlowego

Valentin Markus Schulte / Kanzlei Dr. Schulte
Valentin Markus Schulte / Kanzlei Dr. Schulte

Za pośrednictwem utworzonych kont ofiary kupują teraz Bitcoiny, które są deponowane na „prawdziwej platformie handlowej“. Od tego momentu pieniądze z reguły znajdują się już w portfelach oszustów; działalność handlowa jest fikcyjna i tylko pozorowana. Jednak oszuści z reguły nie są zadowoleni, ofiara ma pozostać w systemie jak najdłużej i zainwestować kolejne duże kwoty kapitału. W tym celu ciągle stwarza się nowe sytuacje. Najpierw handel idzie niewiarygodnie dobrze, potem ceny spadają i potrzebny jest nowy kapitał. Konta muszą być aktywowane lub handel jest możliwy tylko powyżej pewnej kwoty. Wykupienie domniemanej polisy ubezpieczeniowej zabezpieczającej obrót jest również popularnym sposobem na uzyskanie kolejnych depozytów. Jeśli ofiara ma już dość gry lub chce wypłacić „wygraną“, następuje ostatnia sztuczka. Również w tym przypadku pobierane są wysokie opłaty za wypłatę, które wzrastają do momentu, gdy ofiara rozpozna oszustwo lub nie będzie już w stanie dokonywać płatności.

To, co jest szczególnie złe w tym oszustwie, to fakt, że ofiary nie tylko tracą pieniądze, ale także muszą zaakceptować ludzkie rozczarowanie, gdy zdadzą sobie sprawę z oszustwa. W ten sposób większość ofiar miała kontakt z rzekomym partnerem przez tygodnie i miesiące.

Prawne punkty wyjścia

Kiedy już wymienione Bitcoins zostały przeniesione z własnego portfela do innych portfeli, śledzenie ich jest prawie niemożliwe przy użyciu dzisiejszych środków. Sprawcy zazwyczaj przebywają za granicą i są niezwykle trudni do zidentyfikowania. Niemniej jednak, może być wskazane uzyskanie niemieckiego tytułu prawnego, który może być egzekwowany przez trzydzieści lat. Państwa coraz bardziej się zrastają, dlatego oszuści nie powinni liczyć na to, że po upływie tego czasu ich dotychczasowe kryjówki są nadal „bezpieczne“.

Innymi punktami kontaktowymi są zaangażowane banki i giełdy kryptowalut, które czerpią ogromne zyski z tego biznesu, ale często nie traktują go zbyt poważnie, jeśli chodzi o ostrzeganie własnych klientów. Zaleca się opracowanie strategii podczas indywidualnych rozmów z osobami poszkodowanymi, aby po pierwsze wspierać i przyspieszać dochodzenia w sprawach karnych, a po drugie dochodzić roszczeń cywilnych (odszkodowań). Takie podejście zazwyczaj daje perspektywę przynajmniej ograniczenia szkód i postawienia osoby poszkodowanej w lepszej sytuacji.

V.i.S.d.P.:

Valentin Markus Schulte
Ekonomista, Stud. Iur

Kontakt:
Kancelaria prawna Dr. Thomas Schulte
Ulica Maltańska 170
12277 Berlin
Telefon: +49 30 221922020
E-mail: valentin.schulte@dr-schulte.de

Kancelaria prawna Rechtsanwalt Dr. Schulte od 1995 roku z powodzeniem zajmuje się prawem cywilnym, koncentrując się na prawie Internetu, reputacji i konkurencji. Reprezentuje interesy inwestorów indywidualnych na terenie całych Niemiec. Dodatkowa informacja o nadawcy z lokalizacją kancelarii znajduje się w nadruku na stronie www.dr-schulte.de.

Kontakt dla prasy:
Dr. Schulte Adwokat
Malteserstrasse 170
12277 Berlin
Tel.: +49 30 22 19 220 20
Faks. +49 30 22 19 220 21
Email: dr.schulte@dr-schulte.de
https://www.dr-schulte.de

Print Friendly, PDF & Email

Verpasse keine Beiträge!

Wir senden keinen Spam! Erfahre mehr in unserer Datenschutzerklärung.

Weitere Beiträge